Skip to content

Dreamer Faculty and Staff Roster

Do you need to email a HSES faculty/staff member?
Use the new HCPS Employee Email Directory

Administration

Principal: Shannon M. Washington

Associate Principal: Nicky Gil

Director of Operations and Student Services: April Jones

Office Staff

Secretary: Harshawn Green
Office Assistant: Debbie Gilbert

School Nurse

Amy Roessner

Federal Programs Preschool

Teacher: Heather Hamm
Instructional Assistant: Ginny Deasy
Teacher: Michelle Sawyer
Instructional Assistant: Antonia Staten

Kindergarten

Teacher, Chair: Cassandra McKnight*
Teacher: Justin Brown
Teacher: Myra Scott

Teacher: Jason Jones

Teacher: Claire Bilodeau

First Grade

Teacher, Chair: Amanda Stuckey*
Teacher: Claire Bilodeau
Teacher: Katie Dunbar
Teacher: Charise Armstead

Second Grade

Teacher, Chair: April Prentiss *
Teacher: Chante Hunt
Teacher: Brittney Robinson
Teacher: Margaret Olander
Teacher: Megan Kelly

Third Grade

Teacher, Chair: Katelynn McRae*
Teacher: Hope Connor
Teacher: Stacie Price
Teacher: Arden Locher
Teacher: Jane’T Johnson

Fourth Grade

Teacher, Chair: Tonya Brooks-Green*
Teacher: Debbie Parker
Teacher: Jennifer Hacker
Teacher: Nicole Thomas

Fifth Grade

Teacher, Chair: Chantelle Graves*
Teacher: Tee McQuinn
Teacher: Sydney Henderson

Gifted Education

Teacher: Dana Coons

Exceptional Education

Teacher, Chair: Chris Skinner
Teacher: Kimberly Winn
Teacher: Katherine Mutter
Teacher: Deanna Gillespie
Teacher: Darryl Ford
Teacher: Susan Pak

Exceptional Education Instructional Assistants

Instructional Assistant: Crystal Atkins
Instructional Assistant: TBD
Instructional Assistant: Connie King
Instructional Assistant: Tiffany Stanley
Instructional Assistant: Isaac Edgerston

Instructional Assistant (Kindergarten): Teresa Spears
Instructional Assistant (Kindergarten): Louise Pontonporo
Instructional Assistant (Kindergarten): Bernita Bates
Instructional Assistant (Kindergarten): Theresa Powell
Instructional Assistant (Kindergarten): Angelica Jamison

Title I
Reading Teacher: Heather Riddell

Reading Teacher: Kelly Foster
Math Teacher: TBD

Interventionists

Gail Marshall

Linda McCullough

Henrietta Brown

Steven Banks

Resources

Art Teacher: Ashley Melnichak
Music Teacher: Jasmine Johnson
P.E. Teacher: Laura Vissichelli

Library

Librarian: Christie Archer- Library Website
Library Assistant: Donna Bailes

School Counseling

Adrienne Jennings

Jaela Harris

Specialists

Reading Specialist:  Andrea Neff
Math Specialist: Iesha Samuels
Behavior Interventionist: Isoke Griffin
Family Advocate: Cynthia Brand-Parker
Occupational Therapist: Martha Bland
Psychologist: Donovan Smith
Social Worker: Carmenta Clark
Speech Therapist: McKenzie Childs
ESL Teacher:  Janine Burns

Cafeteria

Cafeteria Manager: TBD
Cafeteria Assistant Manager: Joyce Garlick
Cafeteria Assistant: Doris Robinson-Brown
Cafeteria Assistant: Elaine Motley
Cafeteria Assistant: Shirley Watkins
Cafeteria Assistant: Chastine Lewis
Cafeteria Assistant: Cheryl Scott
Cafeteria Assistant: Selena Curry
Cafeteria Assistant: Mr. Mosby

Monitor: Mary Williams

Custodial Staff

Head Custodian: Vincent Kennedy
Daytime Custodian: Lisa Dabney
Evening Custodian: Buck Manson
Evening Custodian: TBA